Peníze dětem do ruky patří
Někteří rodiče dělají tu chybu, že o penězích s dětmi vůbec nemluví. Peníze jsou tak v rodině naprostým tabu. Je to škoda. K rozvoji finanční gramotnosti může docházet díky správnému vedení již v útlém věku. Jak tedy nejlépe připravit děti na život ve světě, ve kterém je téměř vše hmotné směnitelné za peníze?
1. Mluvte s nimi o penězích
Peníze jsou běžnou součástí našich každodenních životů. Přestože jejich pohyb už často fyzicky nevidíme, protože spousta plateb probíhá v dnešním světě virtuální cestou, směňujeme téměř neustále. Běžné rutinní nákupy, drobnosti, kafe z automatu, zmrzlina v parném létě, náplň do gumovacího pera, jízdenka na MHD. A takových položek se za den nastřádá mnoho. Peníze v jakékoliv podobě nás doprovázejí na každém kroku. Platíte nájem? Jistě. Zkuste si spočítat, kolik vás stojí každá noc ve vašem bytě.
Není žádný důvod pro to, aby těchto informací byly děti ušetřeny. Vyprávějte jim příběhy o tom, co kolik stojí. I když si myjí ručičky, protékající voda načítá kubíky ve vodoměru. Tohle uvažování se jim bude do života velmi hodit.
2. Propůjčte jim zodpovědnost
Vložte do nich důvěru. Nechejte je platit za nákup. Samozřejmě vašimi penězi. Ale nechte to prostě někdy na nich. Zvýšíte jejich pocit důležitosti. Navíc si uvědomí, že každá věc něco stojí. A také jim vyprávějte, jakým řízením osudu se peníze, ta vzácná komodita, ocitly ve vaší peněžence.
Znáte ten vtipný příběh o tom, jak chlapeček vypráví paní učitelce, že maminka do práce chodit nemusí, protože si o peníze řekne u bankomatu? Možná je to naoko legrace. Ale pozadí příběhu tak legrační není. Děti by si měly být vědomy vašeho úsilí, které vynakládáte do vydělávání peněz.
3. Naučte je hospodařit
Kapesné ano či ne? Rozhodně ano. Protože hospodaření s vlastním omezeným rozpočtem je připraví na budoucí velká finanční rozhodnutí. Zpočátku možná utratí veškerý svůj rozpočet za lízátka hned po „výplatě“. Ale časem vás možná překvapí rostoucí hladinou mincí v prasátku.