Kde najdeme LED žárovky
Není třeba říkat, že my lidé potřebujeme umělé světlo. V dnešní době jsme na něm doslova závislí. V našich podmínkách by bez něj nebylo možné pracovat, zvláště v zimě, kdy jsou hodiny slunečního svitu krátké.
Zatímco dříve se k tomuto účelu používal oheň, dnes máme jiné, mnohem bezpečnější a efektivnější metody. Díky objevu elektřiny jsme byli schopni zkonstruovat první žárovku. Ta poměrně rychle nahradila staré krby, kde bylo riziko požáru poměrně velké. Není tedy divu, že se rychle stala velmi populární a brzy se z ní stal standardní způsob osvětlení.
Avšak je jasné, že vývoj se nezastavil. Ač jsou původní prototypy dodnes funkční, vyvinuli jsme celou řadu nových druhů a typů, z nichž některé z nich dokonce ztratily svůj původní účel. Ten byl nahrazen novým, zcela jiným.
Typickým příkladem mohou být LED žárovky. Ty se od těch klasických liší hlavně tím, že jsou menší a tak vydávají menší jas. Navíc jsou schopny měnit barvu v závislosti na tom, kolik proudu je tam dodáváno a nakolik je tedy drátek uvnitř rozžhaven. Obě tyto věci mimo jiné znamenají, že lidé na ně mohou přímo pohlédnout, a to i z poměrně velké blízkosti, aniž by jim to poškodilo zrak, nebo dokonce bylo nepříjemné.
Ovšem tyto vlastnosti, především tedy jejich nízká svítivost, znamenají, že nemohou být použity ke klasickému osvětlování prostoru, jako běžný typ. Místo toho se používají k signalizaci. Barvami říkají, zda dané zařízení pracuje, a zda je vše v pořádku. A kde je najdeme?
Typicky se nalézají na řídících panelech elektráren a podobných zařízeních. Slouží k rychlé kontrole stavu a toho, zda vše funguje tak, jak má. Avšak to je pouze třešnička na dortu.
Je jasné, že musí mít i komerční využití. A také že ano. Najdeme je v mnoha dětských hračkách (prakticky ve všech, která svítí), jsou z nich také vyrobeny ony obrovské reklamní plochy na budovách. A v neposlední řadě, je tu semafor.
Jak je vidět, žárovka nemusí svítit příliš jasně, aby byla užitečná. Možná je to něco, co bychom si měli uvědomit i my.