Ideální řešení pro vytápění domu?
Tepelná čerpadla jsou čím dál tím oblíbenější ve vytápění, nejen rodinných, domů. Pojďme se společně podívat na jejich základní vlastnosti, výhody, nevýhody a konečně finanční náročnost. Hodně lidí má obavy z náročné instalace, které však nemusí být opodstatněné. Tepelná čerpadla typu vzduch-voda, na rozdíl od verzí země-voda a voda-voda, nevyžadují podstatné úpravy terénu ani velké přípravy. Stačí, když budete mít místo na umístění hydroboxu (například kotelnu) a prostor na venkovní jednotku. Pokud máte dům se zahradou, neměl by to být žádný problém. Venkovní jednotka se propojí s hydroboxem potrubím a napojí se na topný systém.
Cena provozu a životnost
Tepelné čerpadlo se v současné době ukazuje jako jeden z nejlevnějších způsobů vytápění. Další výhodou je jeho ekologičnost a bezúdržbovost. Například pro vytopení domu s plochou 140 m² a venkovní teplotou -14 °C by při současných cenách elektřiny bylo potřeba zhruba 5300 Kč za rok. Životnost tepelného čerpadla vzduch-voda je závislá především na jeho zátěži. Za obvyklých podmínek se pohybuje v rozmezí od 15 do 20 let.
Hlučnost
Hydrobox je při správném umístění v technické místnosti nebo kotelně prakticky neslyšitelný. Venkovní jednotka generuje zhruba 48 až 52 decibelů, v nočním režimu je to o něco méně od 45 do 47 decibelů.
Dotace
Pořizovací cenu tepelného čerpadla je možné snížit dotací. Jedná se o dotační program Kotlíkové dotace, který mohou využít lidé, kteří vymění kotel na tuhá paliva za nový, ekologický zdroj tepla, mezi které se tepelné čerpadlo počítá. Podmínkou je, že vyměňovaný kotel na tuhá paliva nesplňuje požadavky 3., 4. nebo 5. třídy dle ČSN EN 303-5. Výše dotací pak závisí na několika faktorech, maximálně může pokrýt 80 % způsobilých výdajů. Částka je omezena v absolutních číslech na 120 000 Kč. V každém případě se jedná o vysoká čísla, která se vyplatí využít.