Chyby v hubnutí

Hon za dokonalým tělem je nekonečný. My ženy se o jeho dosáhnutí snažíme již od nepaměti a z toho důvodu se stále nejrůzněji omezujeme, zkoušíme stále nové metody, které na nás vyskakují všude na internetu, a tak stále dokola. Pokud vidíme výsledky dostaví se i kýžená radost a dobrý pocit spojený s další motivací. Potíme-li ale pomalu i krev a držíme-li se striktně zdravého jídelníčku, a přebytečná kila se nás stále drží (www.bmikalkulacka.cz), nadšení začíná pomalu ale jistě vyprchávat a my máme často chuť se vším praštit. Kde je nacházejí nejčastější chyby, které vytvářejí neproniknutelnou bariéru mezi námi a naší postavou snů?

zdravá strava

Problémů může být hned několik. Rozdělme si je tedy na dva hlavní, tedy na problémy v jídelníčku a na chyby v pohybové aktivitě. Nevětší chybou v první z kategorií, bývá až příliš striktní stravování, které často obnáší vyřazení všech příloh, cukrů, tuků (i těch prospěšných), pečiva a vlastně veškerých pokrmů, které jsme až do této doby měli rádi. Jediné, co nám tak zůstane na našich talířcích je zelenina a ovoce. Jak jistě tušíte, tento směr je naprosto nesmyslný. Než se tak do takových změn pustíte, nezapomeňte si podrobně nastudovat, co má správný jídelníček obsahovat a v jakém množství. Budete jistě překvapení, že se dá hubnout i bez hladovění a kolik jídla si můžete během dne dopřát. Velice důležitá je také pravidelnost. Mezi jednotlivými chody by rozhodně neměly být pauzy delší než 5 hodin. Většina osob se domnívá, že čím delší pauza je a tělo je tím pádem bez jídla, tím méně kalorií příjme a tělo si začne brát zásoby z tuků, které se začnou redukovat. Tyto závěry jsou ale naprosto zcestné a velice často způsobí přesný opak. Tím, že začnete najednou z ničeho nic prodlužovat pauzy a jídlo stále oddalovat, svůj kalorický příjem často vůbec nesnížíte, protože si tělo jídlo samo vyžádá, a to často i v podobě nezdravých potravin, jimiž budete chtít rychle zahnat hlad. Snažte se si jídlo nevyčítat a máte-li na něco chuť, neváhejte se výjimečně odměnit. Pamatujte, že se ale často nevyplatí spoléhat na tzv. cheat day, kdy si konečně po celém týdnu snahy dopřejete celý den samé prasečinky. Raději se snažte držet se poměru 80:20, tedy 80 % zdravé stravy a 20 % zbytek.

posilující žena

Druhým problémem je cvičení. Velice často se lidem stává, že i přes to, že se každý den věnují cvičení, nevidí žádné výsledky. Chyba může být na volbě a celkové skladbě pohybové aktivity. Tu musíte přizpůsobit svému cíli, kterým může být buď shození přebytečného tuku, na což se nejčastěji doporučuje kardio a hiit a zařazení cviků s vlastní váhou, anebo nabírání svalové hmoty a zpevnění těla, pro nějž je vhodné cvičení s váhami, tedy například s činkami. Začali byste ihned se zvedáním vah, nejen že byste si mohli způsobit úraz, ale také byste se nemuseli dostat kýžených výsledků, protože případná svalová hmota by byla schovaná pod tukovou vrstvou. Nezapomeňte také na trpělivost, první výsledky jsou pozorovatelné zhruba po měsíci a půl cvičení. Tak hodně štěstí!