Nejdůležitější zabezpečovací prvky na zahradní trampolíny
Trampolíny se úspěšně prodávají již řadu let. Je to skvělý způsob, jak zajistit po celý rok dostatek pohybu, aniž byste museli někam docházet do fitness centra. Zároveň šetříte pohybový aparát (páteř a klouby) před tvrdými nárazy, ke kterým dochází například při běhu. Aby bylo cvičení bezpečné, měli byste myslet také na vaše bezpečí.
Na co se u trampolín často zapomíná
Ochranné sítě – nejdůležitějším zabezpečovacím prvkem je ochranná síť natažená po obvodu nářadí, vztyčená směrem vzhůru na opěrných trubkách. Ty by měly být ukotveny až do země, aby cvičenec při nárazu na síť zůstal na skákací ploše a nepřepadl z ní dolů i se sítí. Buďte při výběru obvodových trubek obezřetní, některé se prodávají pouze pro upevnění na kovový rám skákací plochy a tím pádem nemohou být dostatečně stabilní a bezpečné. Na co se ovšem zapomíná mnohem častěji, je ochranná dolní síť, která je připevněna opět po obvodu nářadí, ale směrem dolů, a brání prolézání trampolíny v době, kdy na ní někdo skáče. Může se to zdát jako hloupost, ale každý rok dochází k velmi těžkým úrazům dětí a domácích zvířat, která považují prostor pod nářadím za zajímavý úkryt.
Kotvicí kolíky – zahradní trampolína Goodjump o velkém průměru je poměrně stabilní samo o sobě, ale vždy je jistější po usazení na rovnou pevnou plochu (nejlépe na trávníku) jej zajistit kotvicí sadou speciálních kolíků. Ty mají tvar spirály a připomínají kotvicí stanové kolíky. Zároveň chrání trampolínu před působením větru, jehož poryvy se někdy dokážou opřít o odrazovou plochu. Aby se vám neproměnila trampolína v neřízené rogallo, zajišťujte ji alespoň na 4 bodech. Nářadí usazené na trávníku a zajištěné kolíky je ideální způsob, jak prodloužit jeho životnost. Pokud nelze kotevní sadu použít, např. stojí-li nářadí na betonové ploše, snažte se zatěžkat opěrnou konstrukci alespoň něčím těžkým (betonovými dlaždicemi, ocelovými deskami atp.)