Veganství aneb vím, co jím

Pokud Vám záleží na Vašem zdraví, měli byste vědět, co jíte. Já jsem se před pár lety začala o stravování hodně zajímat, protože jsem chtěla zhubnout a celkově začít jíst zdravěji. Proto jsem přešla na veganskou stravu.
 
Co to veganství vůbec je?
Jedná se o druh stravování a životního stylu, kdy vyřadíte ze svého jídelníčku vše, co je živočišného původu. To znamená, že hlavně maso, ale i vajíčka, mléko a výrobky z něj a med. Hlavním důvodem je, že vegani nechtějí jíst mrtvá zvířata a také nechtějí, aby zvířata během svého života musela trpět. Pro ty, co jí maso celý život a nikdy se o veganství ani jinou podobnou stravu nezajímali, to často zní naprosto nesmyslně. Lidé se mě často ptali co mě k veganské stravě vedlo a když jsem jim jednoduše odpověděla, že nechci, aby zvířata trpěla, jen se vždy zasmáli. Ale jak říkám, chtěla jsem jíst zdravěji a tudíž vědět, odkud to co jím pochází. Viděla jsem hodně různých videí, jak krávy trpí při dojení, nebo v jakých podmínkách jsou chovány slepice. No prostě hrůza.
 
Je veganství pouze o rostlinné stravě?
Ne. Možná Vás to překvapí, i mě to překvapilo, když jsem se o tom prvně dočetla, ale zase to není nic, čemu bych se divila. Vegani se vyhýbají i kůži, to znamená žádné kožené bundy ani boty, dále žádné zvířecí kožichy, jako například z norka nebo lišky, ale nezapomínejme ani na hedvábí, protože hedvábí není žádná rostlina, nýbrž jej vyrábí broučci zvaní bourci morušoví.
A není to jen o oblékání, většina veganů se též vyhýbá všemu, co by mohlo být živočišné, tudíž i různé čisticí prostředky nebo mýdla a další přípravky.
 
Jak tedy vegani žijí?
Není tak těžké nenosit kůži ani kožichy, ale možná přemýšlíte, co lidé s těmito stravovacími návyky jedí. Je to vcelku jednoduché. V dnešní době už je na trhu tolik rostlinných náhražek. Nejznámější náhražkou je sója, ze které se vyrábí tofu, ale další náhražkou je i například pšenice nebo cizrna. Je toho opravdu mnoho, stačí si o tom jen něco dohledat, pokud Vás to zajímá.
 
Hrozí nějaké nebezpečí?
Mnozí z Vás si možná říkají, že přeci není možné žít bez masa. Možné to je, ale vegetariáni, vegani a každý, kdo ze svého jídelníčku maso vyřazuje, by měl brát převážně vitamín B12, protože ten se jinde než v mase nenachází a jeho nedostatek by Vám mohl způsobit potíže. Vegani by též měli doplňovat vitamín D, E a dále i železo, selen a vápník.
 
Na závěr chci dodat, že každé lidské tělo je velice individuální. Proto zda se chcete rozhodnout pro veganskou stravu, tak opatrně. Musíte jíst opravdu pestře a radši doplňovat alespoň ten vitamín B12, abyste si nezpůsobili zdravotní potíže. Každé tělo se s takovouto změnou umí vypořádat jinak, proto někdo zvládne na veganské stravě přežívat bez problémů x let, ale někdo s tím může mít problém i po půl roce. Přestože podle mě je přechod na veganskou stravu ta správná cesta a jestli do toho chcete jít, tak máte veškerou mou podporu, vždy dbejte na to, co Vám říká Vaše tělo, abyste si zbytečně neublížili.